Mevzuat Takip Sistemi



Bakanlık İzni Gerektiren İşler

Kısıtlı İçerik Uyarısı

Bu kategoride soru sormanız için üyelik paketiniz uygun değildir.

» Yurt Dışı Gezisi 27.10.2016

Belediyemiz Mühendis Kadrosunda çalışan bir arkadaşımız, hazırlamış olduğu bir anket sonucunda, Ülkemizde faaliyet gösteren bir Dernek aracılığıyla yurt dışına üç günlük çalışma gezisine katılmak hakkı kazanmıştır. Gezinin tüm masrafları Dernek tarafından karşılanacak olup, Dernek tarafından gezi için alınan herhangi bir izinde mevcut değildir. Sormak istediğim; bu gezi için görevlendireceğimiz personel için almamız gerek bir izin var mı? Ayrıca Meclis kararı alınacak mı? Saygılarımla

» Belediye Başkanının Yurt Dışı İzni 05.10.2016

Belediye başkanlarının hafta sonlarında her hangi bir görevlendirme olmadan yıllık iznini kullanarak yurt dışına çıkmalarında Valiliğe bilgi vermesi gerekir mi?

» Bankalardan ipotekli kredi 27.08.2016

Selam hocam, belediyemiz özel bankalardan taşınmazlarını ipotek etme karşılığında yatırım ve cari borçlar için kredi çekebilir mi? İller bankasından kredi başvurumuzu kabul etmedi ve teminat mektubu vermediğinden özel ve devlet bankalarına kredi talep edebilir miyiz? saygılarımla...

» Türkiye Diyanet Vakfına Bedelsiz Taşınmaz Devri 22.07.2016

Mülkiyeti belediyemize ait olan arsa ve üzerindeki binanın yatılı hafızlık Kuran kursu amacıyla kullanılmak üzere Türkiye Diyanet Vakfı Dilovası Şubesine bedelsiz olarak devredilmesi İlçe Müftülüğünce talep edilmektedir. Söz konusu gayrimenkulün adı geçen kuruma bedelsiz devir edilip edilemeyeceği, bedelli devredilmesi durumunda bu bedelin nasıl belirleneceği hususunda bilgi verilmesini arz ederiz. Saygılarımızla...

» Ramsar Alanı 15.06.2016

Sayın Hocam; 5393 sayılı Belediye Kanununun 79. maddesi gereği niteliği harman yeri dere kenarında bulunan kamu orta malına Belediyemizce bungalov evleri yapılarak turizmin ilçemizde geliştirilmesi ve belediyemize gelir kaynağı oluşturulması planlanmaktadır. Bu harman yeri ramsar alanında kalmaktadır. Belediye olarak bu yerin kullanımı konusunda nasıl bir yol izlenmelidir? Bungalov evleri yapılabilmesi için belediye hangi mevzuatlara göre işlem yapacaktır? İyi çalışmalar dilerim.

» Personel Giderleri Oranı Hk. 12.05.2016

Selam Sayın Hocam: 6360 Sayılı Kanunla Büyük şehir İlçe Belediyesi olduk.%40 olan Personel gideri oranımız haliyle %30 oldu.2014 Yılında kapanıp Belediyemize devrolan Belde Belediyesinden yaklaşık kendi Personelimiz kadar Personel bize katıldı. Dolaysıyla Personel giderimiz artmakla beraber oranı da artarak %43 oldu. Yanılmıyorsam 2014 Yılı Personel gider oranı dikkate alınmamaktadır.Ancak hukuki dayanağını bilmiyorum. Şu an teftişimiz var ve Kamu zararı yazılıyor. Hukuki dayanağını (eğer varsa) sizden öğrenebilir miyim? Eğer %30 oranı dikkate alınmazsa 2015 yılında personel alma durumunda %30 oranı geçerli midir? Yoksa 2014 ten sonra aynı oranlara dikkat edilmesi mi gerekir?

» Borçlanma 28.04.2016

5393 sayılı Belediye Kanunu 68 maddesine göre Belediyeler en son kesinleşen bütçe gelirinin yeniden değerleme oranı ile artırılan miktarının yılı içinde %10 oranına kadar olan kısmı için meclis kararı ile borçlanabileceğini belirtmiştir. Borçlanabilecek bu rakamı tespit ederken hali hazırda iller bankasına bundan 6 sene önce içme suyu inşaası için 10 yıllık vade ile yapılmış ve ödemesi devam eden borcun kalan bakiyesi dikkate alınarak mı hesap edilecektir. Kısaca kalan borç bakiyesinin hesap edilecek %10 oranından düşülmesi gerekir mi?

» Kardeş Şehir İlişkisi 24.03.2016

Sayın Hocam; Kardeş şehir ilişkisi içinde olduğumuz yurtdışındaki bir belediyenin 2005 doğumlu sporcular için düzenlemiş olduğu Uluslararası futbol turnuvasına belediyemizde davet edilmiş olup; Belediyemizce 12 sporcu ile 3 yöneticinin refakatçi olarak bu turnuvaya gönderilmesi düşünülmektedir. Bunun için belediyemizce meclis kararı mı alınmalıdır? Yoksa Başkanlık oluru yeterli midir? Ayrıca turnuvaya gidenlerin masrafları belediyemizce karşılanabilir mi? Yasal dayanakları ile birlikte bilgi verirseniz iyi olur. İyi çalışmalar.

» Borçlanmada Bakanlık İzni Hk. 21.03.2016

Selam Sayın Hocam, Halk Bankasına kredi talebinde bulunduk. Kredimiz Genel Müdürlükçe onaylandı. Ancak, Bakanlık onayı istiyorlar. Bununla ilgili bir Örnek metin yazabilir misiniz. Olur alırken ekinde neler isteniyor? Aydınlatıcı bilgi verirseniz sevinirim. Bir de sorduğum soruların cevabına siteden ulaşamıyorum. Çalışmalarınızda başarılar diler, Selam ve Saygılarımı sunarım. 

» Personel Giderleri Oranı 12.01.2016

Bizlere mevzuat konusunda göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı, teşekkür eder saygı ve selamlarımı sunarım. Personel giderleri bütçe gelirleri oranının %30'un içerisinde hizmet alımı ile ihale yolu ile alınan işçilerin (taşeron işçiler) personel giderleri de belediye de çalışan diğer yani tüm personellerin içerisinde olup olmadığı konusunda gerekli bilginin verilmesi hususunu; Takdirlerinize arz ederim.