Mevzuat Takip Sistemi



Çalışma Saatleri ve İzinler

Kısıtlı İçerik Uyarısı

Bu kategoriyi görüntüleme yetkiniz bulunmadığı için sadece herkese açık içeriğe erişebilmektesiniz. Tamamına erişmek için lütfen ÜYE olunuz.

» Aylıksız İzin 13.09.2017

Kurumumuzda 3. derece Bilgisayar İşletmeni kadrosunda görevli personelimiz 6 ay ücretsiz izin talebinde bulunmuştur. OHAL şartlarında memurun ücretsiz izne ayrılmasına engel teşkil eden herhangi bir kısıtlama var mıdır?

» Yarım Gün Doğum İzninin Birleştirilerek Uygulanması 22.08.2017

İyi çalışmalar, Belediye de Bilgisayar işletmeni kadrosunda görev yapmaktayım. ikiz gebelikte kadın memura doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda 4 ay , sonraki doğumlarda ise 6 ay günlük çalışma süresinin yarısı kadar mali ve sosyal haklarda herhangi bir kesinti yapılmaksızın ,Çoğul doğumlarda söz konusu sürelere birer ay ilave edilmesi ile ilgili yasadan faydalanmak istiyorum. Günlük yarım saat olan çalışma hakkımı 3 ay yarım gün yerine 1,5 ay şeklinde veya haftanın 3 günü gelmeyip 2 gün gelecek şekilde kullanmam mümkün müdür. Bu durum kurumun insiyatifinde midir.Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

» Hakemlik Yapacak Memura İzin Verilmesi Hk. 21.06.2017

Belediyemizde 657 sayılı devlet memuru olarak çalışan personel, Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu tarafından 11 Nisan 2017 tarih ve 11 sayılı toplantısında görüşülen 2017 Temmuz ayında İsveç / Göteborg’da düzenlenecek olan GOTHİA CUP turnuvasında Hakem İşleri tarafından müsabakalarda görev yapmak üzere hakem olarak görevlendirilmiştir. 16 Mayıs 2009 tarihli 27230 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan (Kanun no :5894 ) ‘’Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri’’ hakkında kanunun 17.maddesi İzinli sayılma başlıklı maddede : ‘’TFF tarafından hafta sonu veya iş günlerinde oynanacak maçlarda görevlendirilen ve uhdesinde kamu görevi olan kişilerden ; hakem, temsilciler ve gözlemciler ile TFF kurul üyeleri , çalıştıkları kurumların yetkili makamlarının bilgileri dahilinde görevleri süresince idari izinli sayılırlar’’ ibaresi gereği idare olarak personeli yıllık izinli mi? mazeret izinli mi? yoksa idari izinli olarak izine ayırmalıyız?

» İtfaiye çalışma düzeni 18.08.2016

Hocam merhaba. İtfaiye memurluğumuzda kadrolu işçi personelimiz çalışmaktadır. Çalışma düzeni olarak 24 saat iş, 48 saat dinlenme verilmektedir. Belediyemizin personel durumuna göre çalışma düzenini 24 saat iş, 24 saat istirahat ve akabindeki 24 saat için de mesai ücretleri verilmek kaydıyla, yangın ve benzeri durumlar nedeniyle ihtiyaç olacağından ilçe merkezini izinsiz terketmemeleri ve çağrıda olmaları şeklinde bir düzenleme yapabilir miyiz? Yoksa 48 saat dinlenme süresi bir zorunluluk mudur?

» Yıllık İznin Hesabına Esas Süreler Hk. 23.07.2016

Belediyemiz personeli daha önce belediyemizde taşeron ve sözleşmeli olarak görev yapmış olup 2013 yılında sözleşmeli durumdan memurluğa ataması yapılmıştır . Bu durumda personelimiz hizmet birleştirilmesi sonucunda 10 yıl yedi ay çalışmış olup , memuriyet yılı ise 20.08.2013 tarihinden itibaren olup 3 yıl kadardır. bu durumda memurumuz yıllık izni 20 gün mü 30 gün mü olur . memuriyette mi on yıl geçirmek lazım yoksa hizmet birleşiimi sonunda on yıl olması yeterli mi ? teşekkür ederiz.

» Yıllık İzinlerin İptali 19.07.2016

2016/16 sayılı genelge ile izinlerin durdurulmuş ve memurlar işe dönmeye başlamıştır.Ancak,belediye adına iş yapan taşeron firmalarda görev yapan hemşire, ATT, psikiyatris, ambülans şöförü gibi öncelikli görevlerde bulunan personel de göreve dönecek midir? Genelge bu personelide kapsar mı?

» Ücretsiz İzin 18.05.2016

İyi günler, Kurumumuzda 5510 sayılı kanuna tabi memur kadrosunda görev yapmakta olan bir personelimiz 5 hizmet yılını doldurma gerekçesi ile ücretsiz izin talebinde bulunmaktadır. Ancak ilgilinin 5510 sayılı kanuna tabi göreve başladığı 15/10/2013 tarihinden talepte bulunduğu 17/05/2016 tarihine kadar 2 yıl, 7 ay, 2 gün memuriyet hizmeti bulunmaktadır. Fakat ilgili aynı kurumda 15/10/2009 tarihinden memuriyete geçirildiği 15/10/2013 tarihine kadar 5393 sayılı belediye kanununun 49. maddesine tabi sözleşmeli personel olarak 4 yıl görev yapmıştır. Bu durumda toplam hizmeti mi dikkate alınır yoksa ilgilinin ücretsiz izne çıkabilmesi için memuriyetteki 5 hizmet yılını doldurması mı gerekmektedir?