Mevzuat Takip Sistemi



Genel Vergi Mevzuatı

Kısıtlı İçerik Uyarısı

Bu kategoride soru sormanız için üyelik paketiniz uygun değildir.

» Trafik Sigortası Ödemelerinde Damga Vergisi Hk. 15.02.2018

Hocam iyi çalışmalar. Trafik sigortası poliçelerini öderken binde 9,48 kesilen diğer ödemelere ait D.V bedelini kesmemiz gerekiyor mu? Bu işlemi yaptığımız için itiraz edip muafiyeti olduğunu söyleyen acenteler oluyor. Bilgilendirirseniz sevinirim.

» Taşınmaz Satışlarında KDV 12.02.2018

SAYGILAR HOCAM. BELEDİYEMİZ TARAFINDAN 2012 YILINDA İNŞAAT RUHSATI VE 2013 YILINDA YAPI KULLANMA İZNİ ALINAN BELEDİYEMİZE AİT 2 ADET DÜKKAN VE 2 ADET LOJMAN SATIŞI YAPILACAKTIR. BU DÜKKAN VE LOJMAN SATIŞLARINDA KDV ORANI KAÇ OLMALIDIR. TAKDİR KIYMET KOMİSYONU DEĞER TESPİTİNDE KDV DAHİL OLARAK MI BELİRTMELİDİR? YOKSA KDV AYRINTILI YAZILMALI MIDIR? TEŞEKKÜRLER.

» Yıkım ve enkaz kaldırma ihalesinde KDV hk. 11.02.2018

Sayın hocam; yıkım ve enkaz kaldırma ihalesi yapılacak olup, yıkım ihalesi KDV den muaf mıdır?

» Araç Satışlarında KDV Oranı 02.02.2018

İdaremizce 2886 sayılı kanunun 45. maddesine istinaden satışı yapılacak olan iş makinası, binek araç ve parke döküm makinası satışına ilişkin olarak kdv oranları hakkın da net bir bilgiye ulaşamadık. Bu konu hakkın da yardımcı olursanız seviniriz. TEŞEKKÜRLER...

» Taşınmazlardaki Hisselerin Satışlarında KDV 01.02.2018

Sayın hocam; belediyeler hisseli satışlardan, satış bedeli dışında (KDV, damga vergisi, v.b.) hangi vergileri almalıdır? Yoksa sadece komisyonca belirlenen ve encümenden geçen satış bedeli mi alınmalıdır?

» Hisse Satışında Damga Vergisi Hk. 24.01.2018

Selamlar Hocam Kolay gelsin; Arsa vasıflı taşınmazdaki belediyemiz hissesi 3194 sayılı Kanunun 17.maddesi kapsamında şüyulu olan şirkete satılacaktır. Alıcı firma tarafından hisse bedeli 15 aylık sürede taksitle ödenmek istenmektedir. Taksitlendirmeye ilişkin ödeme şartları vade farkları Encümen kararı ile tespit edilmiştir. Sorum şöyle; Bu durumda protokol yapılması (Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi ) söz konusu olur mu? Protokol yapılması durumunda damga vergisi tahsil edilmesi gerekir mi? Damga vergisi Genel Tebliğine ekli I sayılı tabloda Resmi nitelik taşıyan Gayrimenkul Satış Vaadi sözleşmelerinde damga vergisi oranı "0" olarak belirlenmiştir. Biz protokolü kendi aramızda (Noter dışında) yaptığımızda bu hükümden faydalanabilir miyiz?

» Muhtarlığı Elektrik Gideri Ödemesinde Damga Vergisi 22.01.2018

5393 sayılı Kanunun 9. maddesine göre muhtarlıkların elektrik giderlerini öderken damga vergisi kesintisi yapmalı mıyız? Elektrik satışını yapan firmaya bu muhtarlıkların faturalarından damga vergisi kesintisi yapacağımızı bildirdik. Onlarda muhtarlıkların resmi kurum olarak değerlendirilip değerlendirilmediğini bilmediklerini kanunen resmi kurum olduklarını bilmeleri halinde damga vergisi kesintisi yapabileceğimizi söylediler. Bu durumda muhtarlıkların resmi kurum olarak değerlendiriliyorsa kanuni dayanağı nedir?

» Sermaye Artışı Ödemesinde Damga Vergisi Kesintisi Hk. 15.01.2018

Sermayesinin yüzde yüzü belediyemize ait olan belediye şirketine meclis kararı ile yapılan sermaye artışından damga vergisi kesintisi yapılır mı? Teşekkürler

» Sermaye Artışı Ödemesinden Damga Vergisi Kesintisi Hk. 13.01.2018

Yüzde yüz sermayesi Belediyemize ait olan Temizlik Taş.Gıd.İnş.San.Tic.San.Ltd.Şti.ne meclis kararı ile yapılan sermaye artışı tutarından Binde Dokuzyüzkırsekiz DAMGA VERGİSİ kesintisi yapılmalı mıdır? Teşekkürler.

» Öğrenci Bursundan Yapılacak Kesintiler 31.12.2017

Sayın Hocam; Belediyemiz Kredi Yurtlar Kurumu Marifeti İle öğrencilere burs vermek istemektedir. Öğrenci bursları gelir vergisi ve damga vergisinden muaf mıdır? Muaf ise hangi kanun hükmüne göre muaftır? İyi çalışmalar.