Mevzuat Takip Sistemi



Sosyal Sigorta Hükümleri

Kısıtlı İçerik Uyarısı

Bu kategoride soru sormanız için üyelik paketiniz uygun değildir.

» Kıdem Tazminatı Alarak İşten Ayrılma Kodu 17.06.2018

Belediyemize SGK'dan kıdem tazminatı alabilir yazısı getirerek işten kıdem tazminatı talep ederek ayrılmak isteyen bir sürekli işçinin işten ayrılış kodu ne olmalıdır?

» Yıllık İzin Ücretinden Yapılacak Kesintiler 12.05.2018

Hocam merhabalar. Daha önce ihaleli iş kapsamında yüklenici şirkette çalışırken çıkış yapan ve memur olarak görevine devam eden bir personel kullanmadığı izin ücretlerini aradan geçen 4 yıl zaman zarfında talep etmektedir. Ve bu konu ile ilgili olarak arabulucuya giderek anlaşmaya varılmıştır. ödeme yapılırken izin ücretlerinden yasal olarak kesilmesi gereken sgk + vergi+ damga vergisi kesintileri yapılırken sgk kesintisi yapıldığında bunun geçmiş dönem olması nedeniyle sgkya ödemesi nasıl yapılacak? Yoksa sadece vergi ve damga vergisi kesintisi mi yapacağız? Sgk açısından nasıl bir yol izlememiz gerekir?  Teşekkürler.

» Bir yılda alınacak rapor süreleri 20.02.2018

Hocam iyi çalışmalar. Kurumumuzda çalışan işçiler belli aralıklarla iş göremezlik raporları alabilmektedir. Bir işçinin tek seferde alabileceği veya yılda toplam alabileceği raporlarda azami süre var mıdır?

» Belediye Başkanı Makam Tazminatı 20.02.2018

Merhaba Hocam, 1996-1999 yılları arasında Belediye Başkanlığı yapmış, Bağkur emeklisi, 68 yaşında olan Belediye Başkanının Makam tazminatı alması için nereye başvuru yapıp, nasıl bir prosedür izlememiz gerekiyor?iyi çalışmalar.

» Emekli Olup da Memuriyete Dönen Memurun Tekrar Emekli Olması 21.09.2017

Sayın hocam sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Daire başkanlığından emekliye ayrılan bir memur ilçe belediyelerinde tekrardan göreve Başkan yardımcısı olarak ya da müdür kadrosuna atanarak göreve başlarsa ve sonraki yıllarda tekrardan emekliye ayrılırsa emekli aylığını son çalıştığı kadrodan mı yoksa emekli olduğu daire başkanlığı statüsünden mi alır? Saygılarımla

» İşçinin Emekliliği 19.09.2017

Hocam iyi çalışmalar;

Soru-1) 01.12.1971 doğumlu 09.11.1992 tarihinden itibaren sürekli işçi kadrosunda Kurumumuzda çalışan personel emekli maaşını ve Kıdem tazminatını hak ederek hangi tarihten itibaren emekliliğe hak kazanır? 

Soru-2) 12.08.1978 doğumlu 23.11.1999 tarihinden itibaren engelli kadrosunda işçi statüsünde çalışan personel Sosyal ve Mali Haklarını hangi tarihten itibaren hak kazanarak emekli olabilir?

» Doğum Borçlanması 15.08.2017

12.11.2002 tarihinde göreve başlayan memur personelimiz memuriyet öncesinde 1998 yılında çocuk sahibi olmuştur. Memurumuz 1998 yılını müteakip 2 yılını doğum borçlanması yapabilir mi? Bu süreler hizmetine eklenir mi?

» Geçici İş Göremezlik Ödeneği Alınmayan Günler Hk. 25.07.2017

Sn Hocam, sözleşmeli personelimiz 3 gün raporlu olması durumunda SGK 3. günün iş göremezlik parasını veriyor. soru1: Biz maaşını tam verip SGK dan yatan 3. günün parasını mı belediyeye almamız gerekiyor? soru2: ilk 2 günün parasını SGK karşılamadığından dolayı personelin mağdur olmaması için ne yapa biliriz? soru3: Eğer ilk 2 günün ücretini maaşından kesmemiz gerekirse brüt maaşın günlük yevmiyesinden mi? yoksa iş görmezlik ödeneğine esas teşkil eden hesaplamadan mı? ( son 3 ayın ortalaması 1/2 - 2/3 ) işlem yapacağız.

» Sosyal Denge Tazminatı Sigorta Primi Kesintisi 12.04.2017

İyi günler, iyi çalışmalar diliyorum. Belediyemizde 5393 sayılı Kanunun 49.maddesinin üçüncü fıkrası gereğince çalışan sözleşmeli personele ödenecek sosyal denge tazminatı üzerinden sigorta primi kesilmesi gerekir mi?

» İşçilikte geçen sürelerin emekli ikramiyesinde değerlendirilmesi hk. 10.04.2017

Sn Hocam, kamuda geçen işçilik sürelerinin kıdem tazminatının ( şartları taşıması kaydıyla) emekli olmaları halinde emekli sandığı ikramiyesi hesabında nasıl hesaplanacaktır? SORU1: 5 yıl SSK lı olan birisi kıdem tazminat şartlarını taşıyarak ayrılmış ve emekli sandığından emekli olması halinde; a) zaman aşımı söz konusu yok mudur? b) SGK emekli ikramiyesi modülünde SSK süresi veya kıdem tazminatı alıp almadığına dair bir modül bulamadım. Sadece hizmet ya da kıdem yılına mı dahil edilecek süre? c) Kıdem tazminatı SGK tarafından değilde belediyece mi hesaplanıp ödenecek?