Mevzuat Takip Sistemi



Ücret

Kısıtlı İçerik Uyarısı

Bu kategoride soru sormanız için üyelik paketiniz uygun değildir.

» Şirket İşçi Ücretleri 25.05.2018

İyi Günler, Belediyemize bağlı şirkette çalışan mühendis ve temizlik işçileri vardır. Bunların 02 Nisan 2018 tarihinden geçiş işleminden sonra herhangi bir maaş sözleşmesi yapılmamış olup aynı maaşları üzerinden devam etmektedir. Bunların maaşlarında bir artış veya düzenleme yapabilir miyiz?

» Belediye Şirketi İşçi Ücretleri Hk. 01.05.2018

28.04.2018 Tarihli resmi gazetede belediyelerin personel çalıştırılmasına dayalı hizmetlerine ilişkin usul ve esaslar yayınlanmış olup Taşerondan Belediye şirketine geçişi yapılan işçilerin mali ve sosyal hakları hakkında açıklayıcı bir bilgi bulunmamaktadır.Belediyemiz taşeron işçilerinde toplu iş sözleşmesi bulunmamaktadır.dolayısıyla yüksek hakem kurulu tarafından karara baglanan bir sözleşmede yoktur.çalılşma ve sosyal güvenlik bakanlıgının duyurusu üzerine en risksiz yöntem olarak mahalli idarelerle ilgili bakanlar kurulunun kararını beklemek gerektiğini belirtmiştiniz şimdi nasıl bir yol izleyelim bakanlar kururlu kararında işçilerin mali ve sosyal hakları hakkında bir ifade bulunmamaktadır.

» Şirket müdürü maaşı 01.05.2018

İyi günler. Belediyemizde personel çalıştırılmasına dayalı kurulan şirkete meclis kararı ile atanan Belediyemiz meclis üyesi ve Başkan yardımcısı olarakta görev yapan şirket müdürüne maaş verilecek mi? Maaş verilecekse tutarı nasıl ve kim tarafından belirlenecek? iyi çalışmalar 

» Şirkete Geçirilen İşçilerin Ücretleri Hk. 17.04.2018

ÇALIŞMA BAKANLIĞININ YAYINLAMIŞ OLDUGU;375 SAYILI KHK'NIN GEÇİCİ 24. MADDESİ UYARINCA İŞÇİ STATÜSÜNE GEÇİRİLEN İŞÇİLERİN ÜCRET İLE DİĞER MALİ VE SOSYAL HAKLARININ BELİRLENMESİNDE ESAS ALINACAK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ HÜKÜMLERİ yönetmeliğe göre 1- Henüz sendikalı olmayan ve sendikayla toplu sözleşme imzalamayan işçiler Çalışma Bakanlığının yayınlamış oldugu bu mali haklardan yararlanabilecek mi? 2-Taşeron işçi iken aynı maaşla kodroya gecen belediye şirket işçilerinin artış oranı örn:brüt asgari ücretin %100 üzerinden maaş kişinin maaş artışı Asgari ücretin üzerine gelen zam üzerinden mi olacak yoksa toplu sözleşmedeki %4 üzerinden mi olacak?

» Belediye Şirketine Geçirilen İşçilerin Ücretleri Hk. 17.04.2018

Belediyemizde taşeron firma personeli olarak çalışan işçilere yönelik olarak düzenlenen ihaleler 31/12/2017 tarihinde sona ermiştir. Taşeron personellerin maaşları 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri gereğince 02/04/2018 tarihine kadar ödenmeye devam etmiştir. Bizdeki taşeron firma personelleri işçi sendikası ile sözleşme yapmış ve sözleşme de ihale süresi bitimi olan 31/12/2017 tarihinde sona ermiştir. Maaş ödemelerinde KHK ile devam eden sözleşme hükümleri uygulanmaya devam etmiş ve personelin statüsüne göre asgari ücretin yüzde 20 ila yüzde 200 fazlası aralığında maaş ödenmiştir. Çok az miktarda da asgari ücret üzerinden çalışan personel bulunmaktadır. Personeller 01/01/2018 tarihinden geçerli olan asgari ücret zam oranlarını da almışlardır. Ayrıca "375 sayılı KHK'nin geçici 24. maddesi uyarınca işçi statüsüne geçirilen işçilerin ücret ile diğer mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde esas alınacak toplu iş sözleşmesi hükümleri"nin "Ücret zammı" başlıklı bölümünde 01/01/2018-30/06/2018 tarihleri arasında da ilave yüzde 4 oranında zam öngörülmektedir. Dolayısıyla hem asgari ücret zammı hem de yukarıda yer aldığı gibi yüzde 4'lük zammın ikisi birden ödenmiştir. Yine "Ücret Zammı" başlığında "bu dönemde verilmiş bir ücret zammı varsa yüzde 4'ten mahsup edilir" denilmektedir. Mahsup yapılıp yapılamayacağı yönündeki görüşünüzün bildirilmesini talep etmekteyiz. İyi günler dileriz.

» İşçi Ücretlerini Ödeme Zamanı 14.04.2018

Belediyeler tarafından kurulan personel limited şirketlerinde ödeme dönemi nedir? 15/14 yada 1-30 döneminden hangisi uygulanır?

» Belediye Şirketine Geçirilen İşçilerin Ücretleri 14.04.2018

Yüklenici firmada görev yaparken 696 sayılı KHK ile belediye şirketlerine aktarılan personelin bazılarının maaşının Eylül 2017 -Nisan 2018 tarihleri arasında yaklaşık % 45 civarında firma tarafından arttırıldığı tespit edilmiştir. Maaşı bu şekilde arttırılan personelin belediye şirketince son aldıkları ocak ayı maaş mı ödenmeli yoksa KHK çıktığı Aralık 2017 maaşı esas alınarak ödeme yapılmalı? Yoksa geriye gidilerek ilk zam yapılmaya başlanan eylül 2017 maaşı mı esas alınmalıdır?

» Şirkete Geçirilen İşçilerin Ücretleri Hk. 13.04.2018

696 sayılı KHK sonrası kurulan Şirkete mevcut maaşları ile geçirilen personelin bazılarının maaşlarında artış yoluna gidilmesi nasıl mümkün olur?

» İşçi ücretleri 31.03.2018

696 sayılı KHK ile belediye şirketine geçirilen işçi ücretleri nasıl belirlenecek?

» İşçi Statüsüne Geçirilecek Olan Taşeron İşçi Ücretleri 03.01.2018

Sayın hocam iyi çalışmalar. 696 sayılı KHK ile taşeronda iken belediye iştiraklerinde çalışacak işçilerin asgari ücret dilimlerinde azaltmaya gidilebilir mi şu anda taşeronda % 20 alan işçiye kadroya geçince % 19 maaş verebilir miyiz?